Wyniki finansowe Grupa Azoty Investing com

Azoty zanotowały 13,5 mld zł przychodów i 3,3 mld zł straty netto. Przyczyniła się do tego kiepska koniunktura we wszystkich biznesach spółki, związanych z produkcją nawozów, tworzyw i wyrobów chemicznych. Według analityków otoczenie rynkowe będzie kluczowe dla wyprowadzenia Azotów na prostą. Możliwe jest też pozyskanie inwestora dla polickiej fabryki tworzyw w Policach (Polimery Police), której budowa wciąż nie została ukończona.

Sytuacja na rynku nie pomaga Azotom

Natomiast w biznesie tworzyw i chemii sytuacja pozostaje trudna, marże są niskie i tu nie widać oznak ożywienia. Dlatego należałoby przyjrzeć się inwestycji w Polimery Police, przeanalizować, kiedy ta fabryka będzie rentowna, i być może rozważyć sprzedaż tego biznesu — podkreśla Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ. — Bardzo trudna sytuacja finansowa, którą nowy zarząd zastał w Grupie Azoty, powoduje, że w pierwszej kolejności skupiamy się na pilnym wdrożeniu rozwiązań poprawiających sprzedaż oraz optymalizujących koszty. Nie wykluczamy również dezinwestycji, o ile nasze analizy wykażą, że jest to zasadne — dodaje Skolmowski. Kluczowe jest przy tym utrzymanie w rękach Skarbu Państwa — bezpośrednio lub pośrednio — strategicznego pakietu akcji w Azotach.

Czystka w kolejnej państwowej spółce. Odwołany zarząd ubezpieczyciela i nowe nazwiska

— Przez ostatnie lata wizerunek naszej grupy zupełnie się zmienił. Z czempiona staliśmy się firmą z problemami, którą trzeba wyprowadzić na prostą. Choć sytuacja finansowa grupy pogarszała się, to poprzedni zarząd nie sformułował programu naprawczego i nie zostawił żadnego dokumentu, który pokazałby reakcję spółki na te wyzwania — skwitował Leszkiewicz na konferencji. W dalszej kolejności zarząd powinien zająć się optymalizacją działalności całej grupy. — Poprawa otoczenia rynkowego na pewno ułatwiłaby restrukturyzację zadłużenia i normalizację sytuacji spółki.

Zakłady Chemiczne Police SA

GRUPA AZOTY SPÓŁKA AKCYJNA to wytwórca produktów chemicznych z siedzibą w Polsce. Portfolio produktów spółki jest podzielone na pięć segmentów. Spółka prowadzi swoją działalność za pośrednictwem swoich spółek zależnych, m.in. Grupa Azoty ZAK SA, ATT Polymers GmbH, GRUPA AZOTY ZAKŁADY CHEMICZNE POLICE SPÓŁKA AKCYJNA. Po włączeniu opcji blokady, ani Ty ani %USER_NAME% nie będziecie mogli zobaczyć swoich postów na Investing.com.

  1. Według analityków otoczenie rynkowe będzie kluczowe dla wyprowadzenia Azotów na prostą.
  2. To jednak wymagałoby zgody wszystkich banków wspierających grupę.
  3. — Przede wszystkim potrzebna jest poprawa sytuacji na rynku.
  4. Z czempiona staliśmy się firmą z problemami, którą trzeba wyprowadzić na prostą.
  5. GRUPA AZOTY SPÓŁKA AKCYJNA to wytwórca produktów chemicznych z siedzibą w Polsce.

To będzie rewolucja w sprzedaży alkoholu. Allegro pracuje nad nowym rozwiązaniem

Jak wynika z naszych informacji, w kwietniu w Ministerstwie Aktywów Państwowych odbyło się spotkanie przedstawicieli resortu z zarządem Azotów i instytucjami finansowymi. Celem było oczyszczenie atmosfery na linii Azoty-banki, a także wypracowanie długofalowego porozumienia w sprawie finansowania chemicznej grupy. Jak słyszymy, analizowanych jest wiele możliwości, Broker EXNESS zamyka biznes detaliczny w tym m.in. Redukcja części zadłużenia, jeśli bez tego przygotowanie jakiegokolwiek sensownego planu restrukturyzacji grupy okaże się niemożliwe, albo konwersja części długu na akcje spółki. To jednak wymagałoby zgody wszystkich banków wspierających grupę. Sprzedaż niektórych aktywów grupy, w tym niemieckiego producenta nawozów specjalistycznych Compo Expert.

Ponieważ właśnie odblokowałeś tę osobę, aby móc ponownie ją zablokować musi minąć 48 godzin. Zarząd spółki nie ujawnia na razie, które z opcji wydają się najbliższe realizacji. — Rozmowy z bankami oraz wypracowanie, a następnie wdrożenie planu naprawczego, dzięki któremu będziemy mogli mówić o stabilnej sytuacji finansowej Grupy Azoty, to priorytet Dlaczego potrzebujesz raportu Non Farm nowego zarządu Grupy Azoty. Jednym z głównych założeń jest przedstawienie instytucjom finansowym konkretnych projektów działań naprawczych, ale także wizji tego, jak zamierzamy rozwijać Grupę Azoty w dłuższej perspektywie — mówi Business Insiderowi Andrzej Skolmowski, wiceprezes Azotów. Nowy zarząd grupy widzi przed sobą duże pole do działania.

Właściciel TikToka zaskarżył ustawę do sądu w Waszyngtonie. Nakazuje sprzedaż biznesu

Chemiczny gigant chwieje się w posadach, dlatego pilnie potrzebuje nowego kapitału. — Wszystkie opcje są na stole — zaznacza prezes Azotów Adam Leszkiewicz. — To tylko pokazuje, jak poważna jest sytuacja spółki — komentuje Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ. Szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez uprzedniej, wyraźnej zgody Ringier Axel Springer Polska sp. Wyjątek stanowią sytuacje, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe.

Serwis wykorzystuje ciasteczka w celu ułatwienia korzystania i realizacji niektórych funkcjonalności takich jak automatyczne logowanie powracającego użytkownika czy odbieranie statystycznych o oglądalności. Użytkownik może wyłączyć w swojej przeglądarce internetowej opcję przyjmowania ciasteczek, lub dostosować ich ustawienia. Spółka Grupa Azoty (co najmniej) podwoiła swoją dzienną średnią liczbę akcji pozostających w obrocie w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Wysokie wolumeny zazwyczaj wskazują na nowe trendy i większe ruchy cen akcji.

Akcji chemicznej grupy i uznaje firmę za strategiczną dla kraju. Grupa Azoty to największy w Polsce i drugi w UE producent nawozów, potężny konsument gazu ziemnego, właściciel kilku fabryk w kraju (m.in. w Tarnowie, Policach, Puławach, Kędzierzynie-Koźlu) i za granicą, zatrudniający w sumie ponad 15 tys. — Naszym zadaniem jest ustabilizowanie sytuacji finansowej i płynnościowej, ale mamy też na radarze wyzwania związane z normalnym rozwojem. Grupa i poszczególne spółki nie mogą czekać z działaniami rozwojowymi, pomimo trudnej sytuacji.

O tym, w jak poważnej sytuacji finansowej jest obecnie Grupa Azoty i jak trudne są jej rozmowy z bankami, piszemy od kilku miesięcy. Negocjacje są nerwowe, zdarzało się, że przedstawiciele niektórych banków wychodzili Analiza techniczna Tesli: Czy powinienem kupić z sali, ale ostatecznie co miesiąc udaje się podpisywać kolejne aneksy. Nowy zarząd Grupy Azoty ma przed sobą trudne zadanie — stworzyć plan naprawczy dla spółki i przekonać do niego instytucje finansowe.

Szukamy więc kapitału, który pomoże nam wszystkie te projekty realizować. Kapitał ten może mieć charakter krótkoterminowy, pomostowy, albo długookresowy. Jesteśmy w sytuacji, w której wszystkie opcje są na stole i wszystkie opcje muszą być przez nas rozważane — przyznał Adam Leszkiewicz, prezes Grupy Azoty, na konferencji z okazji publikacji wyników finansowych za miniony rok.

Choć ta poprawa przebiega zbyt wolno, to spodziewam się, że ostatecznie spółce uda się zabezpieczyć finansowanie. Oczekiwana restrukturyzacja grupy nastąpi później, bo najpierw zarząd musi skupić się na rozmowach z bankami. — Przede wszystkim potrzebna jest poprawa sytuacji na rynku. To już powoli się dzieje, bo ceny surowców spadają, choć Azoty odczują to z pewnym opóźnieniem.

Zakład co prawda uruchomił produkcję już w ubiegłym roku, ale nie może podpisywać długoterminowych kontraktów z klientami, bo jak dotąd nie udało się przeprowadzić tzw. Testu integralności inwestycji, który ma potwierdzić osiągniecie przez zakład wszystkich paramentów gwarantowanych przez wykonawcę. Bez tego niemożliwe jest formalne zakończenie inwestycji. — To tylko pokazuje, jak poważna jest sytuacja spółki — tak słowa prezesa Azotów komentuje Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ. Celem zarządu Azotów jest jednak nie tylko przetrwanie z miesiąca na miesiąc, ale wyprowadzenie spółki na prostą, a to oznacza konieczność wprowadzenie bardziej zdecydowanych działań.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top